Тема: Поняття про композицію. Заповнення площини аркуша.
Тематичне завдання «Осіннє дерево».
Мета: Закріплювати знання про теплі кольори; вчити порівнювати
силуетні форми дерев; вчити передавати плановість відкритого простору за
принципом «ближче нижче, далі – вище»; дати початкові уявлення про зорове
зменшення віддалених предметів та явище загороджування; розвивати
спостережливість, зорову пам’ять, уяву; виховувати любов до природи, до
мистецтва.
Обладнання: магнітофон, ілюстративні таблиці, репродукція
картини І. Остроухов «Золота осінь», І. Левітан «Дуб», педагогічні малюнки,
альбоми, посуд для води.
Хід уроку
I.
Організація уроку.
Загадка
Що
за панночка з’явилась,
Золотом
покрилась,
З
літом попрощалась,
До
зими зібралась? (Осінь).
II.
Актуалізація опорних знань.
– Діти до нас прийшла золота осінь. Часто
її порівнюють їз людиною. Скажіть, будь-ласка, якими людськими рисами наділюють
цю природу?
– Так, вона є багатою, доброю, красивою,
ніжною, лагідною, годівницею, помічницею. Осінь навчає, оспівує, розповідає,
пригощає, приносить, дарує тощо.
1.Слухання
вірша.
Ліс
Шумить
верхами буйний ліс –
Дуби,
берези, буки.
Співає
сойка, свище дрізд
воркотять голубки.
Стрибає
білка по верхах,
Дітей
зозуля кличе.
Вітрець
шепоче в галузках,
В
ярку потік мужиче.
Цілує
сонечко листки
У
ніжній, теплій ласці,
Гриби
наділи шапочки
Так
само, як у казці.
– Про що описується у вірші?
– Про які дерева розповідається?
III.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Відомості з теорії образотворчої грамоти.
Діти,
послухайте цікаву казку про їжачка і зайчика.
Було
це на околиці невеличкого містечка. Мимо саду пробігав молодий Зайчик. Аж
раптом він побачив, як під деревами щось шарудить у листі. Зайчик хутко підбіг
до купи листя і побачив там їжака, радісно привітався. Той кивнув головою
вухатому гостеві і далі перебирав якісь листки. Так тривало ще кілька хвилин.
Далі їжак начепив найкращі з них на свої колючки та зібрався кудись іти.
Дідусю
їжаче, для чого вам це листя? – запитав
Заєць.
– Це листя не просте. Кожен з листочків, що помістився на моїй колючій
шубі, особливий. Я їх занесу у свою нору, і взимку вони мене та мою сім’ю
зігріватимуть. А довгими вечорами розказуватимуть про себе, з якого вони
дерева, що бачили, яких птахів слухали.
– А хіба можуть листки зігрівати? – з
цікавістю запитав Зайчик.
– Звичайно, зігрівають. Поглянь на них. Всі
вони увібрали кольори сонця, його тепло і лагідність. Такими їх зробила осінь-мальовничка.
Поглянь навколо. Крони груші, яблуні, тополі, берізки інших дерев стали
жовтуватими, коричнюватими, червонуватими тощо. А щоб було цікавіше, жовтіють
дерева не одночасно: одні золотяться у вересні, інші – у жовтні, а деякі –
навіть пізно у листопаді. Тому тепер ми бачимо таке багатство барв. Дерева
відрізняються одне від одного своєю загальною формою, подібно до того, як
відрізняються листки. Крона тополі подібна на витягнутий овал. Отже, щоб
зрозуміти, як виглядає дерево, доцільно розглянути форму листка.
– Це дуже цікаво, – каже Зайчик. – Я якось біг
понад річкою і бачив, як художник малював краєвид. Та він, мабуть, неправильно
малював дерева. У нього одні рослини були чомусь великими, а інші – малими та
ще й намальовані однією плямою.
–
Зайчику-братику, художник малював
вірно. Ходімо зі мною.
Вони
вдвох вийшли на горбик. Перед ними відкрився широкий простір.
– Ось подивись, вухатий, на верби, які ростуть
понад рікою. Чи однакові за розміром та верба, що поблизу нас, і та, що є
далеко?
– Ця верба чомусь більшою є, – каже Зайчик.
– Вона виглядає великою тому, що розміщена
біля нас. Ми бачимо її чітко, розрізняємо на ній окремі листки, тоненькі гілки.
А на віддалених деревах нам цього не видно. Тому художник малював віддалені
дерева та кущі плямами.
Потім
їжак подивився на небо і сказав, що йому пора іти. Зайчик щиро подякував
цікавому оповіднику і мовив:
-Я
дуже хочу побачити, як малюють чарівне осіннє дерево діти.
IV.
Повідомлення теми і мети уроку.
– Діти, хто хоче допомогти зайчикові?
– Тема нашого уроку – «Осіннє дерево».
– Хай кожен з вас зобразить гарну осінню пору,
покаже, як осінь своїм золотом малює навколишній світ.
1.
Пояснення. Виконання педагогічного малюнка.
– Сьогодні ми виконаємо малюнок на сіруватому
або жовтуватому папері, а закінчений малюнок приклеїмо в альбом.
Учитель
виконує малюнок на папері.
– Отже, щоб показати багатство осені, землі
зобразимо більше, а неба менше. Тому синьою або синьо-фіолетовою фарбою
проведемо лінію, яка буде відокремлювати небо від землі. На землі посадимо
дерева. На першому плані дерева будуть великими і чіткими. Наберемо на пензля
сіро-зеленої або сіро-коричневої фарби і зобразимо стовбур, внизу він буде
грубий, тому пензля слід притиснути, а протягуючи вище, поступово піднімати.
Подібним прийомом намалюємо великі гілки.
– Вимивши пензля, наберемо жовтої фарби і
покажемо плямами групи пожовклого листя, потім додамо ще оранжевих плям, а
подекуди намалюємо непожовклі зелені листки. Групу дерев другого плану потрібно
розмістити на папері трішки вище і меншого розміру. Стовбури покажемо
світлішими, а потім залишаємо осінні барви крон.
– Ще вище починаємо малювати віддалені дерева.
Якщо їх багато, то можна об’єднати в суцільну різнокольорову пляму, а потім
де-не-де намітити тонкими мазками основи стовбурів.
– Поміж дерев у деяких місцях нанесемо траву,
покажемо доріжку, можна зобразити річку або став.
2.
Перегляд та аналіз наочності.
Після
пояснення учитель демонструє педагогічні малюнки на задану тему, коротко
обговорює їх. Розгляд репродукції.
– Діти, погляньте на картину художника І.
Остроухова «Золота осінь».
– Що зображено в картині?
– Що розміщено на першому плані?
– Зверніть увагу на те, що дерева які далеко
від нас художник показав широкими загальними мазками.
– Якого кольору трава? Небо?
– Чи подобається вам твір?
3.
Обговорення композицій на друкованій сторінці альбому.
4.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
На
вулиці садовій (діти
крокують)
Дім
підвівся новий.
В
нім вікна на всі боки (розводять руки
в сторони)
Лічить,
не полічить.
А
дах такий високий ( піднімають
руки вгору)
Пташкам не долетіть.
Дім
– не відвести очей, (заплющують і
відкривають очі)
У
домі – тісячі людей.
V.
Практична робота.
На
тонуватому папері фарбами учні виконують малюнки. Учитель вчить дітей
розміщувати предмети, змішувати фарби, створювати кольори теплої гами.
VI
. Обговорення робіт.
VII.
Підсумок уроку.
– Діти, про кого розповідалося у казці?
– Про що нове довідався Зайчик?
– Які кольори можна назвати теплими?
-А
тепер виберемо найкращий малюнок Зайчика.
Немає коментарів:
Дописати коментар