Мета: ознайомити дітей із відомостями про життя і творчість Миколи Трублаїні; розширювати й поглиблювати уявлення дітей про
дружбу людей і тварин; збагачувати словниковий запас учнів; удосконалювати
вміння характеризувати дійових осіб, навички стисло переказувати, виразно
читати; виховувати любов до тварин.
Обладнання: портрет М. Трублаїні, виставка його книг, картки зі словами,
таблиці.
Тип уроку: Комбінований
ХІД УРОКУ
1.
Вправи для розвитку читацьких навичок.
Прочитати слова на одному диханні.
—
Придивіться уважно до цих слів. У кожному з
них заховалися інші слова. Знайдіть їх.
Весело (село) вужча (вуж)
долото (лото) ломити (мити)
пам’ятати(м’ята) виорати (орати)
2.
Читання слів із пропущеними голосними.
Л..С..Ц..,
в..вк, м..вп.„ 3..йч
..к.
—
Яким словом можна назвати цю групу слів? (Тварини)
—
Прочитайте назву розділу. Як ви її розумієте?
Подивіться у зміст розділу. Твори яких авторів будемо читати? Чи читали ви
раніше ці твори?
—
Сьогодні на уроці ми будемо читати про
пригоди тварин, які описав у своєму оповіданні Микола Трублаїні.
1.
Розглядання портрета письменника.
2.
Розповідь учителя.
—
Микола Трублаїні (його справжнє прізвище
Трублаєвський) був одним з тих письменників, які описували у творах свої
спостереження за природою і тваринами.
Народився Трублаїні у с. Вільшанці Вінницької області. У
5 років він навчився читати, тому що його мама була вчителькою, тому часто
брала його до школи. Коли підріс, то полюбив математику та читання. А ще добре
вмів наслідувати голоси птахів, людей.
Микола Трублаїні багато подорожував. Те, що він бачив під
час подорожі, записував до щоденника, а згодом писав оповідання і нариси.
Відвідав письменник Сибір, Чукотку, Якутію, Камчатку, Карелію, Кавказ та інші
місця.
Своїми творами Трублаїні хотів зацікавити дітей
подорожами, ви кликати в них бажання стати дослідниками.
На жаль,
Микола Трублаїні прожив коротке життя — він загину у Великій Вітчизняній війні
у 1941 році. Але нам залишилися його цікаві твори.
1.
Робота над заголовком твору.
—
Як ви гадаєте, про кого розповідатиметься у
творі? Де відбуватимуться події?
2.
Робота над частиною «Яшка і Машка».
1)
Читання вчителем.
Перед читанням учням ставиться запитання:
—
Де відбуваються описані події?
2)
Читання учнями мовчки.
3)
Вибіркове читання.
—
Прочитайте, як описуються мавпочки.
—
Як до них ставилися матроси? Що любили робити
мавпочки?
3.
Опрацювання частини «Шоколад боцмана».
1)
Словникова робота.
—
Прочитайте слова і поясніть їх значення.
Проворна,
задоволення, палуба, розохочені, щогла, метнулась, каюта, погнався, боцман.
2)
Читання частини учнями (мовчки).
Запитання перед читанням:
—
Як ви вважаєте, хто ж з’їв шоколад боцмана?
3)
Робота над змістом.
—
Як мавпочка потрапила до каюти боцмана?
—
Як її звали? Що вона там робила? Чому боцман
погнався за нею?
—
Що робили моряки в цей час?
—
Якою була Машка? Надайте їй характеристику,
користуючись текстом.
4.
Опрацювання частини «Нічна тривога».
1)
Читання учнями мовчки.
—
Що сталося вночі?
2)
Вибіркове читання.
—
Зачитайте, що сталося однієї ночі.
—
Чому злякалися матроси?
—
Чи були вони обурені? Чому?
—
Хто піймав мавпочку? Хто це був?
5.
Гра «Знайдіть швидше» (вправа для розвитку
швидкості читання).
—
Я називаю одне слово з тексту, а ви повинні
знайти у тексті речення з цим словом.
Сталася,
дзвін, подія, галас, улюбленцями.
6.
Переказ учнями однієї з частини.
Учні переказують уривок за вибором і
пояснюють, чому обрали саме цю частину для переказу.
7.
Словесне малювання.
—
Як би ви намалювали малюнок до вибраної вами
частини? Фізкультхвилинка
для очей
1.
Робота над частиною «Ловля летючих риб».
1)
Читання тексту вчителем.
Запитання перед читанням:
—
Кого саме побачив боцман у морі?
2)
Словникова робота.
—
Прочитайте слова і поясніть їхні значення, за
можливості добираючи до них синоніми. (Наприклад: сполохала —
злякала; розгледів — побачив, роздивився тощо.)
Шубовснули —
Жахливий —
Поринали —
3)
Читання тексту за методикою «Дощик».
4)
Робота над змістом.
—
Навіщо боцман викинув мішок за борт?
—
Як саме він це зробив?
—
Що побачив боцман у морі?
—
Чому мавпочки почали гратись, і чим це все
закінчилось?
5)
Творча робота.
—
Пофантазуйте, що могло б трапитись далі.
2.
Опрацювання частини «Людина в морі».
1)
Словникова робота.
Потискуючи, акула.
—
Доберіть споріднені слова до слова море.
2)
Читання тексту вчителем.
Запитання перед читанням:
—
Чи вміла Машка плавати?
3)
Читання тексту учнями («ланцюжком»).
4)
Робота над змістом.
—
Хто схопив рятувальний круг?
—
Хто з’явився в морі?
—
Чому боцман не злякався акули?
—
Як врятувалася Машка?
5)
Гра «Ловись, рибко!»
—
Яшка і Машка вирішили порибалити. Але рибки
ловилися тільки чарівні. Вони запропонували мавпочкам за описом вгадати самих
себе та інших героїв твору М. Трублаїні «Пустуни на пароплаві». Допоможіть
рибалкам!
•
«Коли боцман повернувся, перед самісіньким
його носом вона виплигнула на палубу ». (Машка)
•
«Він захотів помити брудний мішок. Прив’язав
його мотузкою і викинув через брудне віконце своєї каюти в море». (Боцман)
6)
«Він любив чіпатись хвостом за перекладини і,
звисаючи головою вниз, розгойдувався, ніби вправний фізкультурник». (Яшка)
7)
Творча робота.
—
Як би ви вчинили на місці боцмана?
—
Як би ви закінчили твір?
3.
Підсумкова бесіда.
—
Чи було вам страшно протягом читання і коли
саме? А весело?
4.
Робота в зошитах (завдання для трьох груп).
1)
Скласти характеристику боцмана.
2)
Що нового дізнались з наступних частин твору?
3)
Як ви оцінюєте вчинок боцмана? Доведіть свою
думку.
Представник від кожної з груп доводить свої
твердження, мотивуючи його цитатами з твору.
5.
Стислий переказ прочитаного.
—
Як звати письменника, з творчістю якого ми
сьогодні ознайомились?
—
Чи цікаві вам його оповідання? Чим саме?
—
Що нового ви дізналися? Чого це вас навчило?
1
група. Стисло
переказувати, намалювати ілюстрацію до епізоду, який найбільше вразив.
2
група. Скласти
характеристику боцмана, стисло переказувати оповідання.
3
група. Навчитися
виразно читати, відповідати на питання підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар