Тема: Заповнення площини аркуша силуетними зображеннями. Послідовність
дій у роботі при виготовленні аплікації з природних матеріалів. Осінній
акваріум.
Мета:ознайомлювати учнів з основними правилами заповнення
площини силуетними зображеннями; продовжувати формувати первинні навички роботи
в техніці аплікації; ознайомлювати з техніками аплікації з природних
матеріалів; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості;
виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання: простий олівець; гумка; засушені листя і трави; клей
ПВА; ємності для клею і води; пензлик для клею; серветки; клейонка; коробочка
для елементів аплікації.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь:
Бесіда
за запитаннями
– Який вид образотворчого мистецтва має
справу з лініями та силуетами?
– Ви вже знаєте, що графіка — це
невибагливе мистецтво, якщо ми маємо на увазі малюнок. Але малюнок — це не
завжди мистецтво.
– Людей, які малюють, можна побачити не
лише в майстерні Художника. Люди малюють у будь-якій обстановці, на будь-якій
поверхні, будь-якими матеріалами. Малюють на уроках, на тротуарах, на піску,
вологій землі… Малюють дорослі й діти, малюють для справи і просто так…
Малювати можна не лише на будь-чому, але і чим завгодно — цвяхом, паличкою,
пальцем на піску.
– Які засоби виразності дарує нам графіка?
– Якими матеріалами та інструментами ми
користуємося, створюючи лінійне зображення?
– Де у природі ми зустрічаємо лінії та
плями?
III. Пояснення нового матеріалу:
Пояснення
вчителя
– Якщо прикласти руку до яскраво
освітленої шибки або розглядати її проти світла, то видно темний силует руки.
– Слово «силует» з’явилося майже 300 років
тому. Це прізвище француза, який вирізав різні фігурки з паперу і дарував їх
знайомим. Силуети всім подобалися, тому що у такий спосіб можна було робити
портрети людей у профіль (нібито дивлячись на них збоку, коли видно обриси —
ніс і підборіддя). Ці портрети були значно дешевшими, ніж намальовані фарбами,
виготовляли їх швидше. Після винаходу фотографії про силуети майже забули. Лише
поодинокі художники робили їх для прикрашання книг і власного задоволення.
– Проте силуетні зображення можна
створювати не лише за допомогою графічних матеріалів. їх можна вирізувати з
кольорового паперу, як ми це робили на попередньому уроці. Можна заповнювати
контур дрібними природними (насіння, пісок) або штучними матеріалами (бісер). А
можна створювати силуетні зображення за допомогою висушеного різнокольорового
листя.
– Але перш ніж розпочати роботу, разом
заплющимо очі та вирушимо в нову подорож. Це особлива подорож. Ми вирушаємо у
морські глибини.
– У воді мешкають істоти, які дуже
відрізняються від нас. Вони мають пласку форму, гладенькі округлі контури,
прикрашені лускою. Це риби. Природа вигадала стільки риб різної форми та
розміру, що вчені і досі не змогли їх усіх побачити та описати. Можливоі саме
ви вигадаєте глибоководні апарати, та зможуть опуститися на самісіньке дно
океанів. А поки що уявімо тих неймовірних морських істот, що ми могли б їх
побачити на великій глибині.
IV. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Пояснення до творчого завдання:
– Сьогодні ми працюватимемо із засушеними
листочками дерев і травами, які ви приготували вдома.
– Згадайте: перед тим, як покласти
листочки під прес, ви ретельно розгладжували їх, щоб не викривити форму рослин.
Висохле листя — готовий матеріал для нашого уроку. Воно легко лягає на площину,
що відповідає головній умові будь-якого декоративного зображення.
– Для виконання роботи ми скористаємося
технікою аплікації. Вона зручна тим, що природні або вирізані з паперу форми
можна пересувати, додавати до них нові, прибирати зайві. Це полегшує . пошук
різних варіантів композиції.
– Наклеювати елементи потрібно лише тоді,
коли кожен елемент займе своє місце і композиція цілком відповідатиме задуму.
2. Індивідуальна робота за творчим завданням:
Використовуючи
засушене листя і трави, виконайте компози-цію «Осінній акваріум».
(Учитель
звертає увагу учнів на те, що елементи мають бути схожими на природні форми не
лише за силуетом, але й за кольором.)
V. Підбиття підсумків
1. Перегляд і виправлення помилок у малюнках
учнів.
2. Демонстрування дитячих робіт.
3. Бесіда:
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чому навчилися?
– Кому подаруєте свій малюнок.
Немає коментарів:
Дописати коментар