Тема:Поняття композиції (на
пропедевтичному рівні). Заповнення площини аркуша (велике зображення). «Хатинка
під горою».
Мета:надавати початкові знання про
лінію горизонту, правила розміщення елементів зображення з дотриманням їх
просторового взаєморозташування (біля, над, під, ліворуч, праворуч, угорі,
унизу); закріплювати вміння заповнювати площину аркуша за допомогою великого
зображення; сприяти нестереотипності сприйняття учнями звичних об’єктів;
активізувати фантазію, пошуки нестандартних рішень; розвивати дрібну моторику
руки; розвивати естетичне сприйняття дітьми навколишнього світу; стимулювати
розвиток допитливості й уяви; виховувати екологічну культуру.
Обладнання:репродукції картин відомих
художників, альбом для малювання;
простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для
витирання рук і пензлів; палітра.
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань і вмінь
III.
Мотивація навчальної діяльності
–
Визирнімо у вікно! Що ми побачимо? (Небо блакитне, травичка зелена…)
– Уявімо
світ, у якому все навпаки. Світ, у якому небо може бути будь-яким: жовтим у
цяточку, зеленим у смужечку, фіолетовим у квіточку, але ніколи не буває
блакитним. А земля в цьому світі блакитна, малинова, синя в клітинку і лінієчку
— будь-яка, лише не зелена і не коричнева. Уночі в цьому дивовижному світі
світить сонце, а вдень на небі сяють місяць і зорі.
– З
картатого неба
Блакитнеє сонце
Вночі заглядає
Тихенько в віконце.
Будиночки, хмарки
Не зможеш впізнати,
Коли почнемо
Ті дива малювати.
Н. Горошко
IV.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
– Як ви
гадаєте, якого кольору в цьому світі будуть стіни будин-ків, дахи,дерева?
–
Намалюймо світ, де все навпаки. У робочому зошиті худож¬ник намалював
елементи для нашого малюнка: будинки, дерева, ‘паркани, місяць і сонце. На
малюнках, виконаних лініями, вони такі самі, як за вікном. А ви маєте за
допомогою фарб зробити їх неможливими, неймовірними, небувалими.
– Ми
вирушаємо в подорож Райдугою-дугою.
–
Цікаво, куди вона нас приведе?
– Ми
прямуємо далеко на південь, де між горами Знань і морем Невідомості розташована
дивовижна долина. Там завжди світить сонце, цвітуть і плодоносять сади та
ніколи не буває війни.
– Це
казкова країна Фантазія.
– Але
нещодавно країну Фантазію спіткало лихо — з-за моря Невідомості налетів буревій
Неподобств. Він буяв цілий тиждень, а коли нарешті вщух, жителі не впізнали
свій дивовижний кразі! Як спотворив буревій чудові будинки і палаци
королівства! Були цями бігли каламутні брудні річки, а стіни будинків були
вкриті бридкими плямами.
– Це
жахливо! — вигукнула королева Райдуга.— Любі мої фарби, що ж нам робити?
– Ми все
виправимо! — хором відповіли фарби.— Але ми не вміємо ані ремонтувати, ані
будувати…
– Не
хвилюйтеся,— заспокоїла їх королева Райдуга,— аджі наша країна — чарівна! Варто
лише намалювати будинок, і в ньо му можна жити! Але пам’ятайте: у королівстві
Фантазії все має бути
незвичайним: небо, наприклад, ніколи не буває блакитним ви можете зробити його
жовтим, зеленим або фіолетовим. Зрозуміло?
–
Зрозуміло! Зрозуміло! — весело закричали фарби і дружно побігли
ремонтувати та відновлювати зруйноване королівство.
– Але
роботи виявилося так багато, що вона, здавалося, ніколи не скінчиться. Було від
чого зажуритися.
– Нам
терміново потрібні помічники! — рішуче заявила се-страм Червона фарба.
–
Покличмо наших друзів — дівчаток і хлопчиків! Вони так добре допомогли
нам подружитися,— згадала Жовта фар ба.— Якщо кожен із них намалює лише один
будиночок — разом утвориться ціле місто.
– Ну що,
діти, допоможемо фарбам?
– Тоді
починаймо!
V.
Узагальнення набутих знань і вмінь:
1. Творче завдання
–
Спочатку візьмемо чистий аркуш паперу і проведемо трохи нижче середини
лінію горизонту. Усе, що ми намалюємо вище цієї лінії, буде небом, а все, що
нижче,— землею.
– Тепер
намалюємо в центрі нашого аркуша великий прямокутник — це стіни нашого будинку.
Тільки будьте уважні: якщо ми розташуємо наш прямокутник близько від верхнього
краю аркуша (вище лінії горизонту) — наш будиночок висітиме в повітрі, і його
зрушить вітер, а якщо ми опустимо його занадто близько
–
Положення об’єкта на площині аркуша: а, б, в — неправильно; г —
правильнодо нижнього краю — мешканці змушені будуть робити підкоп, щоб
потрапити додому.
– Стіни
в нас уже є, додамо згори трикутник, нижня сторона якого трохи довша, ніж
стіни,— це дах. Домалюймо вікна й двері — і наш будиночок готовий.
–
Подивіться: він розташувався саме посередині аркуша папе¬ру. Це місце
називається центром композиції. (Учитель малює на дошці етапи виконання
роботи.)
– Якось
нудно виходить,— зітхнула Синя фарба,— Ані кві-точки, ані стежинки, ані
деревця…
– Так
нехай діти намалюють навколо своїх будиночків усе, що їм заманеться,—
запропонувала королева Райдуга.— Тоді всі будинки різнитимуться і мешканці їх
не переплутають і не заблукають.
– А я
пропоную пограти в «Відгадай-но»! — запропонував дідусь Пензлик.— Нехай кожен
сам вигадає мешканців свого чарівного будиночка і намалює все, що вони люблять
(малину — для ведмедя, моркву, капусту — для зайця). А ми подивимося на малюнок
і відгадаємо, хто мешкає в цьому будинку. Це називається сюжетом. Поглянувши на
картину, ми завжди зможемо дізнатися без слів, що хотів повідомити її автор.
Правила роботи і техніка безпеки
–
Головне зображення на малюнку не приховують по кутках аркуша, а
розташовують посередині.
–
Головне зображення на малюнку не повинне бути занадто великим (як слон у
коробці з-під взуття) або занадто малень ким (як мишеня в басейні).
–
Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо
від одного кольору до іншого.
– Не
використовуємо під час малювання фарби безпосередньо з банки, а змішуємо їх на
палітрі.
– Під
час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
–
Обережно поводимося з водою і фарбами.
VI.
Підбиття підсумків
Обговорення учнівських робіт
(Учитель повинен зазначити яскравість і
незвичайність утворених малюнків.)
–
Королева Райдуга розглядала малюнки і диву- їлася: ці хлопчики і
дівчатка такі вигадники! Такий малюнок художники називають декоративним.
–
Повісимо на стіну наші малюнки! Бачите, ви відбудували цілувулицю! Та
яку гарну!
Немає коментарів:
Дописати коментар