вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Урок образотворчого мистецтва Поняття композиції"Хатинка під горою"

Тема:Поняття композиції (на пропедевтичному рівні). Заповнення площини аркуша (велике зображення). «Хатинка під горою».
Мета:надавати початкові знання про лінію горизонту, правила розміщення елементів зображення з дотриманням їх просторового взаєморозташування (біля, над, під, ліворуч, праворуч, угорі, унизу); закріплювати вміння заповнювати площину аркуша за допомогою великого зображення; сприяти нестереотипності сприйняття учнями звичних об’єктів; активізувати фантазію, пошуки нестандартних рішень; розвивати дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття дітьми навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості й уяви; виховувати екологічну культуру.
Обладнання:репродукції картин відомих художників,  альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Хід уроку

I.       Організаційний момент
II.      Актуалізація опорних знань і вмінь
III.    Мотивація навчальної діяльності
–       Визирнімо у вікно! Що ми побачимо? (Небо блакитне, травичка зелена…)
–       Уявімо світ, у якому все навпаки. Світ, у якому небо може бути будь-яким: жовтим у цяточку, зеленим у смужечку, фіолетовим у квіточку, але ніколи не буває блакитним. А земля в цьому світі блакитна, малинова, синя в клітинку і лінієчку — будь-яка, лише не зелена і не коричнева. Уночі в цьому дивовижному світі світить сонце, а вдень на небі сяють місяць і зорі.
–       З картатого неба
Блакитнеє сонце
Вночі заглядає
Тихенько в віконце.
Будиночки, хмарки
Не зможеш впізнати,
Коли почнемо
Ті дива малювати.
Н. Горошко
IV.    Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
–       Як ви гадаєте, якого кольору в цьому світі будуть стіни будин-ків, дахи,дерева?
–       Намалюймо світ, де все навпаки. У робочому зошиті худож¬ник намалював елементи для нашого малюнка: будинки, дерева, ‘паркани, місяць і сонце. На малюнках, виконаних лініями, вони такі самі, як за вікном. А ви маєте за допомогою фарб зробити їх неможливими, неймовірними, небувалими.
–       Ми вирушаємо в подорож Райдугою-дугою.
–       Цікаво, куди вона нас приведе?
–       Ми прямуємо далеко на південь, де між горами Знань і морем Невідомості розташована дивовижна долина. Там завжди світить сонце, цвітуть і плодоносять сади та ніколи не буває війни.
–       Це казкова країна Фантазія.
–       Але нещодавно країну Фантазію спіткало лихо — з-за моря Невідомості налетів буревій Неподобств. Він буяв цілий тиждень, а коли нарешті вщух, жителі не впізнали свій дивовижний кразі! Як спотворив буревій чудові будинки і палаци королівства! Були цями бігли каламутні брудні річки, а стіни будинків були вкриті бридкими плямами.
–       Це жахливо! — вигукнула королева Райдуга.— Любі мої фарби, що ж нам робити?
–       Ми все виправимо! — хором відповіли фарби.— Але ми не вміємо ані ремонтувати, ані будувати…
–       Не хвилюйтеся,— заспокоїла їх королева Райдуга,— аджі наша країна — чарівна! Варто лише намалювати будинок, і в ньо му можна жити! Але пам’ятайте: у королівстві Фантазії все має бути незвичайним: небо, наприклад, ніколи не буває блакитним ви можете зробити його жовтим, зеленим або фіолетовим. Зрозуміло?
–       Зрозуміло! Зрозуміло! — весело закричали фарби і дружно побігли ремонтувати та відновлювати зруйноване королівство.
–       Але роботи виявилося так багато, що вона, здавалося, ніколи не скінчиться. Було від чого зажуритися.
–       Нам терміново потрібні помічники! — рішуче заявила се-страм Червона фарба.
–       Покличмо наших друзів — дівчаток і хлопчиків! Вони так добре допомогли нам подружитися,— згадала Жовта фар ба.— Якщо кожен із них намалює лише один будиночок — разом утвориться ціле місто.
–       Ну що, діти, допоможемо фарбам?
–       Тоді починаймо!
V.      Узагальнення набутих знань і вмінь:
1. Творче завдання
–       Спочатку візьмемо чистий аркуш паперу і проведемо трохи нижче середини лінію горизонту. Усе, що ми намалюємо вище цієї лінії, буде небом, а все, що нижче,— землею.
–       Тепер намалюємо в центрі нашого аркуша великий прямокутник — це стіни нашого будинку. Тільки будьте уважні: якщо ми розташуємо наш прямокутник близько від верхнього краю аркуша (вище лінії горизонту) — наш будиночок висітиме в повітрі, і його зрушить вітер, а якщо ми опустимо його занадто близько
–       Положення об’єкта на площині аркуша: а, б, в — неправильно; г — правильнодо нижнього краю — мешканці змушені будуть робити підкоп, щоб потрапити додому.
–       Стіни в нас уже є, додамо згори трикутник, нижня сторона якого трохи довша, ніж стіни,— це дах. Домалюймо вікна й двері — і наш будиночок готовий.
–       Подивіться: він розташувався саме посередині аркуша папе¬ру. Це місце називається центром композиції. (Учитель малює на дошці етапи виконання роботи.)
–       Якось нудно виходить,— зітхнула Синя фарба,— Ані кві-точки, ані стежинки, ані деревця…
–       Так нехай діти намалюють навколо своїх будиночків усе, що їм заманеться,— запропонувала королева Райдуга.— Тоді всі будинки різнитимуться і мешканці їх не переплутають і не заблукають.
–       А я пропоную пограти в «Відгадай-но»! — запропонував дідусь Пензлик.— Нехай кожен сам вигадає мешканців свого чарівного будиночка і намалює все, що вони люблять (малину — для ведмедя, моркву, капусту — для зайця). А ми подивимося на малюнок і відгадаємо, хто мешкає в цьому будинку. Це називається сюжетом. Поглянувши на картину, ми завжди зможемо дізнатися без слів, що хотів повідомити її автор.
Правила роботи і техніка безпеки
–       Головне зображення на малюнку не приховують по кутках аркуша, а розташовують посередині.
–       Головне зображення на малюнку не повинне бути занадто великим (як слон у коробці з-під взуття) або занадто малень ким (як мишеня в басейні).
–       Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
–       Не використовуємо під час малювання фарби безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
–       Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
–       Обережно поводимося з водою і фарбами.
VI.    Підбиття підсумків
Обговорення учнівських робіт
(Учитель повинен зазначити яскравість і незвичайність утворених малюнків.)
–       Королева Райдуга розглядала малюнки і диву- їлася: ці хлопчики і дівчатка такі вигадники! Такий малюнок художники називають декоративним.

–       Повісимо на стіну наші малюнки! Бачите, ви відбудували цілувулицю! Та яку гарну!

Немає коментарів:

Дописати коментар