Урок
– казка
ТЕМА: «Перетворення
одиниць вимі- рювання часу.»
Повторення: Розвʼязування задач на знаходження числа за
двома різницями.
МЕТА: вчити перетворювати
більші одиниці часу в менші і навпаки; закріпити вміння вирішувати задачі на
знаходження числа за двома різницями; приклади на сумісні дії;
розвивати
логічне мислення;
виховувати
бережливе ставлення до використання часу.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці:
1. Алгоритм
перетворення одиниць часу.
2. Карточки
з задачами для всіх учасників.
3. Емблеми.
4. Двері
в’язниці з замками.
5. Програма
на DVD. Одиниці
вимірюван- ня часу.
Хід уроку
І.
Повідомлення теми і мети.
Діти,
сьогодні на уроці ми будемо вивчати тему: «Перетворення одиниць вимірю-
вання часу».
А також повторимо розвʼязу-
вання задач
на знаходження числа за двома різницями. Ви повинні навчитися перетворювати
більші одиниці часу в менші і навпаки; закріпити вміння вирі-
шувати
приклади на сумісні дії та задачі; розвивати логічне мислення; виховувати
бережливе ставлення до використання часу.
ІІ.
РОБОТА ЗА ТЕМОЮ
1) А зараз
покладіть голівки на парту і представте собі, що ви потрапили в світ казки, яка
допоможе нам сьогодні на уроці.
Вчитель:
Якось Кощій
Безсмертний вирішив перелічити всі свої скарби, але сам не зміг і ось, що
трапилось.
Увага! (Всі
піднімають голівки)
(На сцені
стоїть Кощій Безсмертний з принцесою Математикою. А подаль Баба Яга з мітлою.)
Кощій
Безсмертний:
Слухай мене
уважно, принцесо Математико. Привів я тебе сюди, щоб допомогла мені в цій
нелегкій справі.
Принцеса
Математика:
Ні, Кощій,
не буду я тобі допомагати. Якби ти по -доброму попросив, а ти силоміць примусив
мене сюди прийти. Нічого в тебе не вийде!
Кощій
Безсмертний:
Тоді
залишайся тут. Будеш моєю полонянкою. (Кощій приводить принцесу Математику до
дверей вʼязниці з замками.)
Вчитель:
І посадив
Кощій принцесу Математику у вʼязни-
цю. І
замкнув двері тієї вʼязниці спеціальними замками).
Діти, а ви
хочете допомогти принцесі?
Діти:
Так.
Вчитель:
Для цього
треба вирішити всі математичні завдання. А щоб в казці був добрий кінець, ми
будемо працювати під девізом:
Вчитель: Учні
Думати - колективно!
Діяти - оперативно!
Сперечатись - доказово!
Всі:
Це для нас
обовʼязково!
Баба Яга:
(Виходить на
сцену з мітлою)
Ледарів у
нас немає,
Хто руки не піднімає?
Вирушаємо у
путь,
Нас цікаві
речі ждуть.
Вчитель:
Отже
визволяти принцесу будуть два загони. Переможе та команда, яка більше зніме
замків, а також отримає жетонів. Команди, представтесь!
а)
ПРИВІТАННЯ КОМАНД
Командир
загону «Рахівничок»
Загін!
Рівняйсь! Струнко
Наш девіз:
Вітає вас «Рахівничок»!
Нас не впіймати на гачок,
Ми розшифруємо всі
коди.
Для нас немає перешкоди.
Командир
загону «Лічбусик»:
Загін!
Рівняйсь! Струнко!
Наш девіз:
«Лічбусик» вирушить в дорогу,
Надасть принцесі
допомогу.
Лічити все ми вправно
будемо
І перемогу роздобудемо!
б) 1 конкурс
Розгадування загадок
ЗАГАДКИ
«Лічбусику»:
Не їсть, не
пʼє, а ходить і бʼє.
Що це
таке? (Годинник)
«Рахівничку»:
Росте дуб, у
нього дванадцять сучків, пʼятдесят дві гілки, на кожній гілці по 7 листків.
(Рік)
в)ІІ конкурс
РОБОТА З ГОДИННИКАМИ
Працює весь
клас, а відповідають команди по черзі
«Рахівничку»:
На годиннику
13 годин 15 хвилин. Покажіть час через 50 хвилин.
(14 годин 05 хвилин)
«Лічбусику»:
(показую
таблицю з коротким записом)
Кощій
народився в 1124 році, а пашпорт отримав
в 1936 році.
Скільки років він жив без пашпорта?
(813 років)
«Рахівничку»:
Покажіть
час, якщо від початку доби хвилинна стрілка зробила 8 повних обертів і ще
четверть оберту.
(8 годин 15 хвилин ранку)
«Лічбусику»:
Скільки
обертів по циферблату зробить годинна стрілка за одну добу?
(2 оберти)
г) ІІІ
конкурс
ЗАДАЧІ – ЖАРТИ
«Лічбусику»:
Що буду з
Бабою Ягою, коли їй мене 66 років?
(Піде 67 рік)
«Рахівничку»:
Баба Яга і
Кощій грали в шахи 40 хвилин. Скільки хвилин грав кожен з них?
(40 хвилин)
ПІДСУМОК:
Молодці. Ви
всі вмієте користуватись годин-
ником,
відгадувати загадки і, негаючи часу, допомагали визволяти принцесу Математику.
(Команда
переможець знімає замок, а кращі учні отримують жетони – квітку.)
д) IV конкурс
ПЕРЕТВОРЕННЯ МЕНШИХ ОДИНИЦЬ ЧАСУ В . БІЛЬШІ І НАВПАКИ
Вчитель:
І ось ми
потрапили на самий важкий шлях у нашій казці, в лісові хащі.
І кожному
хто хоче
Принцесі
помогать
Звичайно
знадобиться
Уміння
міркувать.
Для цього ми
повторимо одиниці вимірювання часу. (Вчитель показує програму на DVD з запитаннями, а
діти дають відповіді.)
«Рахівничку» «Лічбусику»
Вчитель:
А для того,
щоб вчитися міркувати, вам допо-
може
алгоритм. (Таблиця)
Усне пояснення № 1004 (Команди пояснюють по
черзі)
1 стовбчик
«Рахівничку»:
120 с = 2 хв
(120 : 60 = 2)
200 с + 3 хв
20 с (200 : 60 = 3 хв 20 с)
50 год = 2
доби 2 год (50 : 24 = 2 доби 2 год)
2 стовбчик
«Лічбусику»:
300 хв = 5
год (300 : 60 = 5год)
100 хв = 1
год 40 хв (100 : 60 = 1 год 40 хв)
40 міс = 3
рок 4 міс (40 : 12 = 3 рок 4 міс)
стор. 147, №
1006
( На дошці 2
таблиці)
(Всі
працюють в зошитах, а по 4 учні від команд по черзі вирішують завдання. Коли
вирішать,
по 2 учні
пояснюють алгоритм)
1) 13 хв =
13 · 60 = 780 с
1200 хв = 1200 : 60 = 20 год
210 хв = 210
: 60 = 3 год 3 хв
1/3 хв = 60 : 3 = 20 с
2)480 с =
480 : 60 = 8 хв
50 міс = 50
: 12 = 4 рок 2 міс
3\4 год = 60 : 4 · 3 = 45 хв
72 год = 72
: 24 = 3 доби
Підсумок:
Нагороди командам.( Замок і жетони)
3.
Фізкультхвилинка
«Колективний
музичний конкурс «Відпочинок
в лісі.»
(Дискотека
«Ах Баба Бабушка Яга»)
Ось у мене,
що буває,
Дискотеку
відкриває
Баба,
Бабушка Яга.
Вас запрошує
вона
(Діти під
музику відпочивають)
4.
Повторення (Робота в групах)
а) V конкурс
Після
відпочинку ми набралися сил і вирушаємо далі у путь для визволення принцеси
Матема-
тики. Зараз
нам треба розвʼязати задачі (на знаходження числа за двома різницями.)
(Два учні
біля дошки. У учнів картки з задачами на партах.)
- По черзі
пояснюють розвʼязування задачі. Учасники отримують жетони.
«Рахівничку»:
Кощій
пролетів на персональному літаку 700 км, а Баба Яга у ступі 420 км. Кощій був у
польоті
на 2 години
більше, ніж Баба Яга. Скільки годин був у польоті кожен з них?
К – 700 км,
на 2 год більше, ? год
Б.Я – 420
км ? год
1) 700 – 420
= 280 (км) – за 2 год;
2) 280 : 2 =
140 (км/год) – v
3) 700 140 4) 420 140
70
5 (год) – К.
42 3 (год) –Б.Я
- Де перша і
друга різниця?
«Лічбусику»:
Кощій був у
дорозі 7 годин, а Баба Яга – 5 год і пролетіла на 26 км менше, ніж Кощій.
Скільки кілометрів пролетів кожен з них, якщо рухались вони з однаковою
швидкістю?
К – 7
год,
? км
Б.Я – 5 год,
на 26 км менше, ? км
V
– однакова
1) 7 – 5 = 2 (год) – на 2 год більше;
2)26 :
2 = 13 (км/год) – V;
3) 13 · 7 =
91 (км/год) – Кощій;
4) 13 · 3 =
65 (км) – Б.Я.
- Де перша і
друга різниця?
Підсумок:
б)
Додатково, якщо є час конкурс VI
Робота в групах
«Рахівничку»:
Кощій
Безсмертний долає відстань до хатинки Баби Яги за 1 годину 20 хвилин. Зворотній
шлях він робить за 80 хвилин. Як ти це поясниш?
(К.Б. витратив однаковий час. 1 год = 80 хв)
«Лічбусику»:
Оленка йшла
до будиночка Змія Горинича
95 хвилин, а
коли забрала там братика Іванка,
то
повернулась з ним додому за 1 годину 35 хви- лин. Куди йшла Оленка довше – до
Змія Горинича чи додому?
(Оленка витратила однаковий час
95 хвилин = 1 год 35 хвилин)
(Жетони)
в)
Розвʼязування прикладів
(На
швидкість і правильність)
«Рахівничок»:
8213 · 30 –
14280 : 60 = 246152
«Лічбусик»:
1270 + 3200
: 80 – 784 = 526
Конкурс VIII
г)
Геометричний матеріал
(Колективна
робота)
В казці
добро перемагає зло. І ось прийшов час розплати з Кощєєм за його злочин.
Кощій,
тікаючи від нашого колективу, біг кругом тонелю, довжина якого 170 м, а ширина
60 м. Скільки метрів пробіг Кощій, якщо він оббіг цей тонель 30 разів?
- Якої форми
тонель?
- Яку
величину треба знайти?
- Як знайти
периметр?
- Скільки таких
периметрів він оббіг?
(Задачу
розвʼязують без короткого запису, а на дошці таблиця короткого запису)
Д – 170
м Р = (170 + 60) · 2 = 460
м
Ш – 60
м х 460
Р - ? м 30
30 Р - ?
м 1380 (м) – 30 Р
Підсумок:
Ось ми і
перемогли Кощія Безсмертного, звіль-
нили
принцесу Математику і виконали всі завдання за темою. (Виходить принцеса Математика.)
Принцеса
Математика дякує учням за активну роботу і визволення.
4. Домашнє
завдання
В класі
сидить Царівна Жаба (велика мʼяка іграшка зшита батьками) Принцеса Математика
бере в неї телеграму і зачитує її.
Телеграма
Дорогі діти!
Дозвольте
звернутися до вас з проханням. Я, Царівна Жаба, прошу вас правильно і ретельно
виконати домашнє завдання, щоб звільнити мене від чар Кощія.
З повагою
до Вас!
Домашнє завдання:
1 група № 1313 , № 1306.
2 група № 1312, № 1306.
Підсумок: 1) Підрахування замків і жетонів
2) Чому навчилися?(Мікрофон
по колу.)
Немає коментарів:
Дописати коментар