понеділок, 26 грудня 2016 р.

перший урок

УКРАЇНА – ЄДИНА КРАЇНА
Перший урок. Перший клас.
ТЕМА. Україна – єдина країна.
МЕТА. Вчити дітей любити оточуючий світ, те місце де ти живеш, щоб будувати щасливе життя на землі. Розвивати гармонійну особистість, виховувати у дітей бажання рости гідними громадянами неньки України.
ОБЛАДНАННЯ. Гімн України (ДВД), карта України, баян, фішки, ватман, маркер, іграшка, дитячі пісні.
ПЛАН УРОКУ

1. Організація класу.
Доброго ранку травам росистим.
Доброго ранку квітам барвистим.
Доброго ранку сонечку ясному,
Людям усім і усьому прекрасному!
- Любі мої діти – ці слова завжди будуть висловлювати радість зустрічі нового дня, для мене також і радість зустрічі з вами. Вітаю вас з початком шкільного життя.
- Шановні діти! Мені доручили навчити вас черпати знання, застосовувати їх на практиці та виховувати гідними громадянами неньки УКРАЇНИ.
2. Активізація опорних знань.
- Чи уявляєте ви життя без спілкування? Тож пропоную гру – зібрати найкращі слова нашої мови, (слова – фішки, що лежать на партах без написів) у мішечок, щоб потім звертатися до них і згадувати протягом року, пояснювати їх значення. Почну я… Україна…
3. Робота над темою.
-Який настрій у вас з’явився, коли ви промовляли найкращі слова: життєрадісний, веселий, піднесений … ?
А який настрій у вас переважатиме, коли я промовлю слова: війна, розруха, голод, ненависть, сльози … ?
-Щоб ці слова не робили нам сумне життя – покличемо на допомогу слова: захисник, військовий, солдат, гвардієць, відважний, герой, миротворець, воїн світла… На жаль так сталося в Україні, що ми повинні захищати нашу єдність держави Україна, її територію та кордони (показую на карті), її незалежність. Кожен, хто живе в Україні, повинен пам’ятати, що він громадянин цієї держави і від кожного залежить, яке життя ми в ній побудуємо. Ми повинні вчитися любити свою землю, свій народ, культуру, як її любили ті, хто загинув за нашу незалежність на Майдані та у військових діях, названих АТО. Прошу встати і вшанувати загиблих героїв хвилиною мовчання та виконати Гімн України.
ЗАВЖДИ БУДЕМО ПАМ`ЯТАТИ БОРЦІВ ЗА ЄДНІСТЬ ТА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ!
Фізкультхвилинка. Хода під музику маршу.
4. Робота з букварем.
Зачекався вас Буквар. Тож мерщій відкриємо його. Хто може прочитати? (Моя Україна) Розглянемо карту, малюнки. Закриємо оченята і подумаємо, що кожен може зробити для щасливого життя в Україні? (через хвилину діти розповідають) Ваші мрії про щасливе життя обов’язково здійсняться, якщо ви будете цього всім серцем і душею бажати і не поступати так, щоб комусь приносити смуток, а намагатися робити добрі справи. Ви хотіли б послухати роздуми випускника нині учня 5 класу, якою він хоче бачити Україну в майбутньому?(Якщо діти захочуть, прочитаю).
5. Підсумок уроку.
Пропоную намалювати картину дружби, єдності, любові, поваги колективу нашого класу, щоб усе це поширилося на простори нашої єдиної України (малюємо на ватмані обводячи пальчики фломастером, діти підходять один за одним, а кожного дня будемо її вдосконалювати новими елементами: квіти, райдуга , світлі яскраві фарби тощо.
- Ось такі ви – маленькі українці. І на завершення заспіваємо пісню. Українці ми маленькі. Тож не дамо жодного шансу тим, хто бажає безладу в нашій державі, війни. Сьогодні ми з вами проклали дорогу добра, взаєморозуміння, любові, злагоди … Тож нехай щастить усім на цьому шляху життя, бо
БОГ- природа нам усім
збудувала красень дім.
ГЕРБОМ ВОЛЯ написала.
Небо й хліб у прапор вклала.
Хай завжди у домі цім ЩАСТЯ
РАДІСТЬ буде всім!
Тут і ТИ, і МИ, І Я –
ДРУЖНО житиме СІМ`Я.
(Учитель промовляє фрази, а діти за ним повторюють)


понеділок, 12 грудня 2016 р.

Тема. Як пов'язані довкілля і здоров'я людини.

Тема. Як пов'язані довкілля і здоров'я людини.
Очікувані результати.
На основі вивчення теми учні зможуть: розкривати, зв'язок між способом життя людини та її здоров'ям; висловлювати власну думку про те, що означає бути здоровою людиною; наводити приклади впливу довкілля на здоров'я людини; пояснювати негативний вплив шкідливих звичок на фізичне й моральне здоров'я людини.
Обладнання: підручник, дошка, крейда, папір, маркери, роздавальний і наочний дидактичний матеріал.
Основні поняття й терміни:здоров'я, спосіб життя, здоровий спосіб життя, шкідливі звички.

ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Дидактична гра «Переплутані літери».
Учитель малює на дошці три ребуси, у яких зашифровані назви вивчених ними понять. Учні мають прочитати зашифроване поняття, змінюючи порядок літер, і пояснити його значення.

Природа Екологія

ІІ. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.     Мотивація навчальної діяльності.
1.1.         Складання асоціативного куща до слова здоровя
1.2.         Учитель ознайомлює їх із записаним надошці визначенням поняття «здоров'я».
Здоров'я — стан організму і самопочуття людини, що визначаються тим, як функціонують її органи, і пропонує по черзі висловити власну думку про те, чи пов'язане здоров'я людини з навколишнім середовищем.
 Підсумовуючи відповіді учнів, учитель звертає увагу, що наприкінці уроку вони зможуть порівняти, як змінилося їхнє уявлення про взаємозв'язок між здоров'ям людини й довкіллям.
2. Представлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів.
Учитель.  Сьогодні ви дізнаєтесь  про зв'язок між станом довкілля, способом життя людини та її здоров'ям
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1.     Спосіб життя і здоров'я людини.
 Розповідь учителя.
Спосіб життя — сукупність певних дій і прийомів, які дають можливість людині здійснити що-небудь і досягти чогось. Роз'яснюючи зміст поняття, учитель наводить доступні й зрозумілі їм приклади різних видів способу життя людини.
Питання наявності зв'язку між способом життя людини та її здоров'ям розглядається учнями за підручником або у формі розповіді вчителя за його матеріалом із залученням наведеного матеріалу.
Додаткова інформація.
Існує мудрий вислів: «Молодість — то скарб, що містить усе». І справді, із цього часу в руках людини — її майбутнє. Які ідеали вона обере, якими знаннями, силою й здоров'ям запасеться,— таким і буде її подальше життя. Усім відомо: кволому недоступні спортивні рекорди, праця у важких умовах тощо. Тому кожному потрібне міцне здоров'я. А його, як кажуть, в аптеці не купиш, і подбати про нього слід саме замолоду.Слід пам'ятати, що людський організм має величезні запаси сил
та енергії. Із них, на думку дослідників, у своєму житті людина, як правило, реалізує Лише невелику частину; Відомий математик фон Нейман уважав, що мозок людини здатний умістити 1020 одиниць інформації, тобто запам'ятати зміст мільйонів томів величезної на¬укової бібліотеки.
Досить часто людина сама зменшує тривалість свого життя та його якість. «Ми вкорочуємо життя,— зазначав видатний фізіолог І. Павлов,— власною нестриманістю, безладністю, негідним став¬ленням до власного організму».
Відомі вчені І. Мечніков та О. Богомолець уважали, що нормаль¬на тривалість життя людини становить 150 років. Існує чимало прикладів, які підтверджують це припущення. Зокрема жительНагірного Карабаху на Кавказі РашидАбдулаєв вийшов на пенсію лише на 117-му році життя. Жителька села Агейрі в Азербайджані АфрузГасанова навіть у 140-літньому віці не полишала ткати ки-лими. ЧоккеВаліханов із Кабардино-Балкарії вперше зійшов на найвищу вершину Кавказу — Ельбрус — 14-річним хлопчиною, а повторив сходження через 100 років. А хіба не вражає уяву титанічна праця в похилому віці видатних митців і вчених? До 89 років створював свої шедеври італійський скульптор Мікеланджело, до 94 — венеціанський художник Тиціан, до 82 — російський письменник Лев Толстой. І в 90-річному віці плідно працював англійський мислитель Томас Гоббс, і у 84 роки здійснював геніальні винаходи американський учений Томас Едісон.
Наведених прикладів, імовірно, достатньо для того, щоб переко¬натися, яким дивовижним скарбом є дароване нам здоров'я. Проте збереження його впродовж життя залежить від цілеспрямованих зусиль самої людини.
Колективна робота учнів за підручником.
Коментоване читання учнями тексту підручника «Як пов'язані спосіб життя та здоров'я людини»
 Відповіді на запитання:
1) Чи поділяєте ви твердження, що «найціннішим для кожної людини є її здоров'я»? Чому?
2) Поясніть, як ви розумієте українські прислів'я:
«Здоров'я всьому голова»;
«Не просимо в Бога хліба, а просимо здоров'я».
3) Відомий французький учений Ф. Бекон ще в XVIст. висловив думку: «Або люди зроблять так, щоб було менше диму, або дим зробить так, що стане менше людей». Від якої небезпеки автор намагався застерегти людей? Чи не втратило свого значення це застереження сьогодні? Чому?
4) Як пов'язані між собою духовний і фізичний стан людини? На¬ведіть приклади.
2. Що означає бути здоровою людиною.
Учитель пропонує учням дати відповіді на запитання та виконати завдання:
1) Яку людину вважають здоровою? ,
2) Складіть перелік ознак, які властиві здоровій людині.
3) Від чого, на вашу думку, залежить здоров'я людини?
4) Якою мірою здоров'я людини залежить від неї самої? Обґрунтуйте свою думку.
Розповідь учителя.
Здоровий спосіб життя — постійне дотримання й здійснення людиною певної сукупності заходів, спрямованих на зміцнення свого організму й підвищення якості життя. Серед найважливіших заходів, із якими пов'язується здоровий спосіб життя, є правильне харчування, дотримання норм особистої гігієни, фізичні навантаження, загартування, відсутність шкідливих звичок і турбота про свій духовний стан.
У Давній Індії у Ведах (збірниках священних текстів давніх аріїв) наведені рекомендації щодо того, як людина може зберегти міцне здоров'я. Найважливішою підставою для того, щоб прожити довге й повноцінне життя, індійські мудреці вважали моральність людини. Учитель пропонує учням пригадати, що таке моральність, і висловити власну думку про те, як вона забезпечує здоровий спосіб життя людини.
Додаткова інформація.
Наведені цікаві факти вчитель використовує для поглиблення уявлень учнів про здоровий спосіб життя.
• Під нігтями людини скупчуються близько 350—400 млн мікробів. У тих, хто має звичку обкушувати нігті, мікроби потрапляють до шлунково-кишкового тракту й починають там бурхливо розмножуватися. Саме тому необхідно позбутися цієї шкідливої звички, ретельно мити руки з милом (від цього гине понад 80 від¬сотків мікробів) і коротко підстригати нігті, які за добу вироста¬ють на 0,1—0,4 мм.
• Організм людини підпорядкований певним біоритмам. Розумова й фізична діяльність людини буде найвищою між 5 і 6, 11 і 12, 16 і 17, 20 і 21 годинами, а найнижчою між 2 і 3, 9 і 10, 14 і 15, 18 і 19, 22 і 23 годинами. Крім цього, слід ураховувати те, що є люди, яким краще працювати зранку (їх називають «жайворонками»), і ті, які досягають найвищих результатів у пізні, нічні години (за ними узвичаїлася назва «сови»).
• Доведено, що перевантаження не діє на організм так згубно, як пасивність і лінощі. Ледарі ніколи не стають довгожителями, оскільки за пасивного «відпочинку» в організмі порушуються важливі фізіологічні функції, і людина недостатньо компенсує витрачену раніше енергію.
• Упродовж доби людина вдихає близько 12 тис. літрів повітря. При цьому 1 м3 повітря на вулиці містить 10—20 тис. мікробів. У шкільному класі на початку уроку 1 м3 повітря має близько 2500 мікробів, а наприкінці заняття — близько 13 500 мікробів. Якщо в шкільному класі перебуває один учень із гострою респіра-торною вірусною інфекцією, він може заразити 10—15 учнів.
• Важливою фізіологічною потребою, засобом, який краще за ліки поновлює фізичні й духовні сили людини, є сон. Для біль¬шості підлітків найкращий час для сну — із 22-ї години вечора до 7-ї ранку. При цьому якщо людина, наприклад, спить у не провітреній кімнаті, її нервові клітини не забезпечуються необхідною кількістю кисню, і користь від такого спання буде невели¬кою. Вечеряти треба не пізніше ніж за дві години до сну! Навіть незначне порушення сну викликає втому, порушення уваги, утрату коркової пам'яті та інші розлади психіки. Після 90 годин безсоння розпочинаються галюцинації, після 100людина не може виконувати навіть найпростіші інтелектуальні завдання, після 117 — порушується свідомість, після 200 — виникають симптоми розладу психіки.
• Важливе значення для здорового способу життя має загарту¬вання організму. На Русі з прадавніх часів чергували купання в жарких лазнях із розтиранням снігом чи ополіскуванням у кри¬жаних ополонках. Літописець Нестор у «Повісті минулих літ» писав: «Дивовижне я бачив у слов'янській землі... Бачив лаз¬ні дерев'яні, і розпалять їх дочервона, і роздягнуться, і будуть голі... і підіймуть на себе пруття гнучкі, і б'ють себе самі... ледь злізуть... обіллються водоюстуденою... і цим здійснюютьомовення собі, а не муку». Наші предки добре знали також і про благотворний вплив сонячних променів на організм. Слов'яни-язичники шанували Ярила — бога сонця, який, за їхніми уявленнями, випромінював могутню силу, що додавала здоров'я людині. При розкопках давніх міст у Криму знайдено солярії — спеціально відведені місця для засмагання.
Робота в парах.
Картка 1
Один хлопчик від народження був дуже хворобливим. Він часто хворів на застуду, був слабким і кволим. Одного разу, хворіючи вдо¬ма, він вирішив змінити своє життя, власними зусиллями подолати свою хворобливість, стати міцним і здоровим...
Продовжте розповідь про те, якими діями він досяг поставленої мети.
Картка 2
Інший хлопчик від народження був міцним і сильним. Проте через власну поведінку він із часом утратив своє здоров'я.
Розкажіть про те, якими діями цей хлопчик міг утратити своє здоров'я.
Після обговорення результатів виконання завдань учні за допомогою вчителя колективно складають рекомендації для тих, хто хоче дотримуватися здорового способу життя й бути здоровою людиною. Складені учнями рекомендації доцільно записати в зошиті або виві¬сити в класі у вигляді плакату.
3. Які звички є шкідливими.
Розповідь учителя.
Життя в людини лише одне. Людина своїми зусиллями здатна про¬жити досить довго і залишатися при цьому здоровою. Проте дуже часто своїми нерозумними діями люди скорочують собі життя. Небезпечні для життя людини дії, які руйнують її здоров'я та мають систематич¬ний характер, називаються шкідливими звичками. (Учитель пропонує назвати учням звички, які вони вважають шкідливими.)
Найнебезпечнішими серед шкідливих звичок є вживання спирт¬них напоїв, паління тютюну та наркоманія.
Пристрасть до алкоголю вкорочує вік людини на 15—20 років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від третини до половини хворих, що лікуються в психіатричних лікарнях і клініках, це алкоголіки або люди із загостренням інших нервово-психічних захво¬рювань, спричинених уживанням спиртного. Алкоголізм став Третьою за кількістю причиною смертності людей, поступаючись лише злоякісним пухлинам і захворюванням серцево-судинної системи. Люди, що вживають спиртне, хворіють на 20—30 відсотків частіше, ніж звичайно. У 18 разів частіше під дією алкоголю в людей розвиваються захворювання органів травлення.
Визначний давньоримський мислитель Сенека свого часу влучно зауважив, що пияцтво — це добровільне божевілля. Не дивно, що й переважна більшість правопорушень, злочинів, травм, катастроф і аварій відбувається в стані сп'яніння.
Дуже жахливим є те, що зловживання спиртним спричиняє народження неповноцінних дітей. Болгарський лікар навів такі дані своїх спостережень: у 23 хронічних алкоголіків народилося 15 мертвих дітей і 8 потвор.
Тютюнопаління також має жахливі наслідки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від хвороб, які воно викликає, щороку помирає близько мільйона людей, тож недарма його називають «чумою XXI століття». Курці, приміром, у дев'ять разів частіше ги¬нуть від раку, у 10 разів частіше хворіють на виразку шлунку, удвічі частіше вмирають від інфаркту, ніж люди, які не палять.
Хронічні розлади органів дихання, які важко піддаються лікуванню, виснаження нервової системи, погіршення пам'яті, порушення смаку, зору,слуху, розвиток багатьох інших недугів — ось результат перебування тютюнового диму в організмі людини. До того ж чимало цих захворювань розвиваються приховано, і тютюнова інтоксикація може позначитися на здоров'ї людини навіть через десятки років.

Учені стверджують, що одна випалена сигарета вкорочує вік людини на 12 хвилин, а систематичне паління забирає не менше ніж п'ять років життя. Американські вчені дослідили, що в юнаків, які,заохотилися до тютюну, на 5 % знижується обсяг пам'яті, на 4,5 — здатність до навчання, на 5,5 — точність у виконанні матема¬тичних дій. Російські вчені обстежили 50 учнів 7—8 класів. Серед них курці складали понад третину, із яких не встигали в навчанні 26,4 %.
Надзвичайно шкідливо впливає тютюнопаління на жіночій організм. Німецькі вчені дійшли висновку, що жінки, які палять, старіють майже в 10 разів швидше.

Розповідь учителя.
Наркотики цілком виправдовують ту другу назву, яка закріпилася за ними у світі — «біла смерть». Адже від наркотичних засобів людина деградує в 15—20 разів швидше, ніж від алкоголю. Вони атрофують мозок, руйнують кров, у тих, хто вдихає їх разом із цигарковим димом, виникають злоякісні пухлини дихальних шляхів.Людина, яка один раз спробувала наркотики, як правило, цим не обмежується, і повертається до цього заняття ще і ще, постійно втішаючи себе ілюзією, що при першому ж бажанні зможе покінчити з цією згубною пристрастю. Але з тенет «білої смерті» вирватися дуже й дуже нелегко.
Щонайменше 90 % хворих, які намагаються вилікуватися від наркоманії, стверджують, що ніколи б не ступили на цю стежку, якби знали, що на них чекає. Термін «наркоманія» походить від двох грецьких слів: «нарке»—заціпеніння, оніміння й «манія» — безумство, божевілля. Справді, уживання наркотиків викликає штучне піднесення настрою, за якого спотворюється сприйняття кольору, форм предметів, звуків, часу, простору, життєвих ситуацій, стосунків між людьми тощо. Розладнується увага, послідовність мислення. Для того щоб досягти наркотичного піднесення, щоразу збільшують, й усі думки наркомана зводяться до того, як і де дістати чергову порцію дурману. Без неї він уже не може існувати, тому здатний на будь-який учинок, навіть злочин, аби задовольнити свою потребу в наркотиках.
Оскільки наркотики паралізують волю людини, допомогти їй можуть друзі, товариші. Лише вони зможуть переконати в необхідності лікуватися від згубної звички. Від їх принциповості залежить життя людини.
IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Підбиття підсумків
Як змінилися ваші уявлення про взаємозв'язок між здоров'ям і довкіллям, а також що нового ви дізналися про здоровий спосіб життя та шкідливі звички?
2. Оцінювання результатів уроку.
Відповіді  на запитання.
1) Як фізичне здоров'я людини пов'язане з її духовним станом?
2) Які звички притаманні людині, що веде здоровий спосіб життя?
3) У чому полягає небезпека шкідливих звичок для людини?







ТЕМА:  Ліс. Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Хвойні й листяні ліси.
Мета:
Формування у дітей поняття „ліс”, „листяні ліси”, „хвойні ліси”, „мішані ліси”, „дерева”, „кущі”, „трав’янисті рослини”;
-збагачувати знання учнів про рослинність лісу своєї місцевості;
-виховувати естетичні почуття і дбайливе ставлення до природи;
-навчити класифікувати предмети.

Обладнання: Картини лісу, гербарій, роботи із засушених рослин і квітів, ілюстрації, виставка книг про рослини.


ХІД УРОКУ.
І. Організація класу до уроку
1.1 Поетична хвилинка  (учні розповідають вірші про ліс)
1.2. Прогноз погоди (виступ учня про погоду на сьогодні)
1.3. Мотивація навчальної діяльності

Учитель:
Сьогодні у нас незвичайний урок. На ньому ми будемо говорити про ліс. Дізнаємося про різні види дерев, кущів, трав. Про хвойні і листяні ліси. Про користь яку приносять вони нам. Про ліси нашої місцевості.
Рідна природа... Рідна земля... Зелений ліс, дзюркотливе джерельце, синьоока річка, чисті озера, ставки...
Ці слова сповнені глибокого хвилюючого змісту. Перед кожним з нас постає неосяжний, різноманітний світ рослин і тварин, чарівні краєвиди, чисті джерела, глибокі озера, дрімучі ліси, високі гори.
Природа споконвічно не жаліє нам нічого, даруючи щедро всі свої дари...
А від нас щоденно просить лише одного, щоб до неї люди добрими були.
( Звучать мелодії лісу: голоси птахів, джерельця) Вчитель :
Пригадайте свою прогулянку до лісу. Ви помітили, що найвищі рослини -дерева. Під деревами ростуть кущі. А нижче стеляться різнобарвним килимом трави, зеленіють мохи. Між мохами, під листям ростуть гриби. Кожна група рослин утворює свій „поверх" - ярус.
Ліси поділяються на хвойні, листяні й мішані. А чому? Ви здогадалися?

Шумить верхами буйний ліс
 -Дуби, берези, буки.       
         Співає сойка, свище дрізд              І воркотять голуби.          
         Стрибає білка по верхах,    
       Дітей зозуля кличе.

Вітрець шепоче в галузках,   
       В яру потік мужиче.      
           Цілує сонечко листки,                   У кожній, теплій ласці.                 
                     Гриби наділи шапочки,           
                             Так само як у казці.
(М.Підгірянка)
(Шум, брязкіт, космічний звук. У класі з'являється інопланетянин). Інопланетянин:
Ой! Куди це я потрапила? Яка кругом краса! Все таке зелене барвисте, шумить дзвенить, гойдається! Я такого ще ніде, ні на якій планеті не бачила. Що це за планета така?

Мудрець: (виходить із-за дерева).
А ти хто такий? Звідкіль ти тут взявся?

Інопланетянин:
Я інопланетянин! Я житель планети „Омега із сузір’я „Центавра. Летіла у своєму космічному кораблі у космосі і побачила зелено-голубу планету. Вона мені так сподобалась, що я і вирішила приземлитися. Але куди я сіла, де приземлилась не знаю. А ти хто такий?

Мудрець:
Я, мудрець! Старожил найкращої планети у всесвіті, це планета Земля. А
приземлилась ти у чарівний Маньківський ліс „Стрілиця
. Він дуже великий і
красивий. Площа його                                          . У ньому багата рослинність. Ростуть переважно
листяні, широколисті дерева: липа, граб, ясен, дуб, клен, береза, осика; трапляються ялини, сосни; багато кущів: черемухи, вільхи, ліщини, калини, шипшини; і дуже велике різномаїття цілющих трав. У цьому лісі є 15 лісових галявин. Ось на одну із них „сонячну галявину ти і попала.

Інопланетянин:
Ой! Як тут красиво, як я хотіла б дізнатися про ваш ліс побільше. Мудрець:
Сьогодні у тебе є така можливість. Бо сьогодні незвичайний день. Це день коли всі рослини можуть між собою розмовляти. Сьогодні засідання „сонячної галявини". Якщо хочеш про все дізнатися так тихенька сідай і слухай.

Вірш Ліни Костенко „Цей ліс живий"

Цей ліс живий. У нього добрі очі. Шумлять вітри у нього в голові Старезні пні, кошлаті поторочі, Літопис тиші живуть у траві.
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці На білі вальси радісних беріз. І сонний гриб в смарагдовій куфайці Дощу напився і за день підріс. Багряне сонце сутінню лісною У просвіт хмар показує кіно. І десь на пні під сивою сосною Ведмеді забивають доміно. Малі озерця блискають не злісно, Колише хмара втомлені громи. Підемо поговоримо із лісом, А вже тоді я можу і з людьми

А придивись, будь-ласка у лісі всюди казка.

Сосна:
-я сосна. Одне із самих найкращих дерев на землі. Я росла ще тоді, коли не було на землі ще зелених лісів. Я маю міцне, довге коріння, яким я дістаю із глибин зелені поживні речовини. Мій стовбур дуже стрункий і високий, майже весь без гілля. По ньому підіймаються поживні речовини. І весь він пропитаний пахучим клейким соком, моєю смолою. Смола допомагає мені бути дуже міцною і мій стовбур не псують шкідники. А високо у верховітті у мене є вічнозелена крона. Із довгими пахучими, і колючими голками. Прикрашають мою крону кругленькі шишки - це мої діти. Там ховаються насінинки. Я багаторічне дерево. Люблю рости на піщаних ґрунтах. Моя хвоя і смола очищають і освіжають повітря. Робить його цілющим. Коли нас росте багато то нас називають - сосновим бором.
У мене є багато родичів хвойних їх на землі налічується близько 560 видів: це і ялина, смерічка, тис, ялівець, кедр, модрина. І знаєте ви що найвище дерево України є модрина європейська яка у 140 років мала висоту 54 метри. А найдовше живе в Україні тис ягідний, понад 4 тисячі років. Росте він в Івано-Франківській області.

Дуб:
А я, дуб! Наймогутніше дерево лісу! Я росту дуже повільно. Але я старожил цієї галявини. Дуби можуть жити до тисячі років. Мій стовбур не дуже стрункий, але він широкий і кремезний і дуже міцний, шорохуватий з глибокими бороздами. Гілки мої широко розкидані і покриті зеленим вощаним твердим листям. Восени на них з'являються мої діти - жолуді. В Маньківці на вулиці Павлова росте дубова алея, якій уже 200 років. Коли нас багато росте разом нас називають дібровами. Ми багаторічні дерева. Так у Черкаській області в селі Медведівка в урочищі Холодний яр росте дуб якому більше як тисячу років.

Береза:
А я, береза! Я маю білий стрункий дерев’янистий стовбур, покритий тонкою берестою. Гілки мої тонкі та довгі - ніби коси, спускаються до землі. Ранньої весни на них набрякають смоляні, пахучі бруньки і з’являються довгі сережки. Листки мої дрібненькі, серцевидні. А по білому стовбурі тече цілющий березовий сік. Коли нас росте разом багато, нас називають березняком. Живемо ми біля 50 років.
Калина:
А я, калина! Я кущ. Я не така висока і струнка як берізка. Бо у мене багато стовбурів. Я люблю зазвичай рости на схилах лісів, на берегах глухих лісових річок. Густі кущі калини вкриваються красивим широким листям. Якщо мене викопати у лісі і посадити біля криниці, в саду, то я добре приживусь і там. Цвіту я на весні красивими білими квітами, подібними на мережковий вінок. Пізньої осені на мені достигають величенькі червоні ягідки зібрані у китягу. Я багаторічна рослина. Живуть кущі калини до ЗО років.

Конвалія:
А я, конвалія! Я трав’яниста рослина. Я маю м"яке соковите стебло. Широкі продовгуваті темно-зелені листки. Славлюсь я тим, що маю дуже запашні дрібненькі квіти - дзвоники. В українців є легенда, ніби квіти конвалії виросли там де плакала дівчина, не дочекавшись козака з походу. Мої квіти мають дуже сильний, п’янкий запах. Я не терплю квітів сусідів біля себе.
Я багаторічна рослина. Хоча маю стебло і пропадаю на поверхні землі. Зате корінь мій живе у землі і чикає весни, щоб знову прорости.
Ми трав’янисті рослини ділимося на три види:
Однорічні - це ті, які живуть один рік і проростають на слідуючи весну із насінинки яка впала у землю. Це : горох, соняшник, щириця, лобода ...
Дворічні - це ті, які першого року життя проростають із насінини, але не квітнуть. Квіти і плоди з насінням з'являться в них на другий рік. Давши насіння, вони відмирають це : морква, капуста, петрушка, буряк...
Багаторічні - ці трав’янисті рослини мають цибулинки, бульби, кореневища. З них щороку виростають нові рослини. Вони квітують, дають плоди з насінням і відмирають. Це : суниці, сон-трава, кульбаба, пирій, кропива, підсніжник, пролісок, осот, тюльпан та інші.

(Діти - рослини роблять виставку етажів лісу).

Інопланетянин:
Ой, як це все цікаво!

Мудрець :
Тихо - тихо! Он послухай там хтось шепоче між собою. (Діалог між Ялиною і Горобиною)
-    Привіт, красуне - сусідко, горобино!
-    Привіт, ялино!
-    Ти чому так похилилась, зігнулась?
-    Ой подружко. Так оце важко мені стояти. Мої гілочки налились червоними важкими китягами ягід. Тобі он як добре, ти вільна.
-    Та у мене також є плоди. Правда їх не так багато як у тебе. Це мої шишки. У них я зберігаю своє насіння. А взимку і птахам для їжі згодяться. Зате ти подружко он яка красива. Нарядна. У намисті.


Прийшли на луг маленькі діти            І з них віночки наплели.

Дуб:
Могутній дуб, прадавній дуб Стоїть побіля яру.                  Розкинув свій листатий чуб, Чолом торкає хмару.



Конвалія:
Із зеленої сорочки,                  Що зіткав весною гай,               Білі дивляться дзвіночки,               Як зовуть їх відгадай.                Це конвалії у гаї                            На галявині цвітуть                     І ніде - ніде немає                         Кращих квіточок мабуть.          В них так пахощів багато, Цвіту свіжого, роси,                 Хай ростуть не буду рвати Шкода їхньої краси.

Діти: А я знаю скоромовки про квіти -Якось Яков сіяв мак, Так - сяк, абияк. Виріс ярий Яків мак Та щось поле як їжак.

У садочку барвінок,          На барвінку - втінок. Заберімо втінок, Вирвемо барвінок.

Флокси, Флокси на фланелі Фартушок зацвів у Нелі.      
     Із шифону шарфик в Галочки. А на нім рясні фіалочки.

Мудрець:
Зараз я перевірю чи ви добре себе знаєте. Відгадайте загадки: Горів у траві росистій Ліхтарик золотистий Світив і враз потух Перетворився в пух.   (Кульбаба)


Береза:
А моїми листочками, сережками, соком лікують хвороби печінки і шлунка, нирок і шкіри.

Сосна і ялина:
А із нашої хвої роблять заспокійливі ванни. Лікують хвороби шкіри. Шипшина:
А у мені дуже багато вітамінів, особливо вітаміну С. В мені використовують і квіти і особливо плоди шипшини для лікування хвороб нирок.

Інопланетянин:
Я зрозуміла, що ви всі - всі дуже корисні в лікуванні. А які із вас можна приготувати страви для птахів, звірів, людей.
Учитель:
Діти, давайте напишемо нашому інопланетному гостеві, що можна із рослин лісу приготувати. Складемо меню.

Учитель:
А тепер зачитайте свої страви. (Діти читають) Інопланетянин:
О, це мабуть дуже смачно. Я бачу ви все про себе знаєте. А чи є про вас пісні, чи вірші, загадки чи прислів’я ?

Мудрець:
Звичайно є, та ще й так багато. Ти от тільки послухай. Береза:
Про мене є пісні:   В полі береза стояла,
В полі кучерява стояла,            Люлі - люлі, стояла / 2р.
Калина:
Зацвіла в долині Червона калина...

Дуб:
Ой на горі, на високій
Кучерявий дуб стояв...                                                                                            

Пролісок:
Я перша квіточка весни          Я пролісковий цвіт.

Кульбаба:
Мов сонечко, чарівні квіти -Кульбаби в лузі зацвіли.
-    Моя краса не надовго! Восени осипиться моє дрібненьке листячко. Ягідки об"їдять птахи. І буду я зовсім не красива. Та ще й вітер шмагатиме взимку мене.
-    Не сумуй сестричко. Моє гілля завжди зелене. Я пригорну тебе до себе і захищу від вітру. А зараз схиляй на мене свої важкі гілочки з ягодами. Дивись як вони красиво на моїх гілках вабляться. Наче новорічні прикраси.

Фізкультхвилинка.

Учитель:
Діти, ви вже знаєте, що рослини називають зеленим дивом Землі. Дерева - це легені планети.
Давайте ми уявимо себе на місці рослинного світу лісу.
-    Як на вашу думку поводяться квіти, трава, коли на них світить весняне тепле сонечко?
-    А коли повіяв вітерець?
-    А як поводиться берізка, верба, коли вітер розчісує її коси?
-    А кремезний дуб, як стогне?
-    А як шумить ялина чи сосна?
-    А що вони роблять коли дує сильний вітер?
-    А як закривається на ніч кульбабка? (Діти демонструють)
-    А хто із вас найбільше знає назв дерев, кущів, трав. (Діти називають)
-    Я бачу що ви багато знаєте дерев. Але щоб про них знати більше і вивчати їх люди збирають гербарії з різних рослин. Ось я вам їх покажу.(Демонстрація гербаріїв). Роблять із засушених квітів та рослин різні аплікації, картинки, вироби. (Демонстрація виробів).
Ми з вами також їх робили.
А зараз ми побачимо хто з вас добре знається на рослинах. Я зав’яжу вам очі, а ви на дотик попробуйте впізнати листочок із якого дерева.
(Учитель дає поторгати листок, а учень на дотик дізнається).

Інопланетянин:
Ой які ви всі гарні. Ой які ви всі розумні.
а скажіть, а користь від вас яка є , чи ні?

Підсніжник:
Звичайно, є ! Ми всі дуже корисні. Нас використовують як корм для птахів і звірів, а також споживають в їжу люди.
Ми всі є лікарськими рослинами. Нами лікуються,птахи, звірі, люди.
Птахи і звірі нас вживають у сирому вигляді. А люди готують із нас відвари, настойки, мазі, варення від різних хвороб. І ми їм обов’язково допомагаємо.
От мене наприклад використовують як лікарську рослину від нервових хвороб та у хірургії.

Конвалія:
А мене називають квіткою хворого серця. Я лікую серцеві захворювання.
Настав час мені повертатись додому. Щоб ви порадили мені розповісти про вас моїм друзям? А ще краще давайте йому запишіть. ( на дошці таблиця накреслена, діти її заповнюють )

Учитель:
Поки ті учні пишуть з іншими пограємо: Продовжіть речення:
1.       Ліси з листяних дерев називають...(листяними)
2.       Ліси з хвойних дерев називають...(хвойними)
3.       Ліси з хвойних і листяних дерев називають...(мішаними)

Інопланетянин:
Мені у вас дуже сподобалося на цій сонячній галявині. І на згадку про себе, я залишу ось ці космічні зорі, (роздає зорі усім дітям ) і читає вірш : Яка природа! Кращого нема, Як річка й поле лісом оповиті І кращого нема нічого в світі, Коли людина творить це сама. Спасибі людям, що зростили ліс, За всі дуби, ялини в пишнім гіллі І за красу отих зелених кіс, В яких стоять гнучкі берізки білі.
Стебельце - шорстка драбинка.                У середині - червона вуглинка, Пелюстки блискучі, як лак,
Це квітує червоний....                                       (Мак)                                     

На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
Мов шматочки неба голубого,
Виграють, виблискують, горять.     ( Волошки )

На стеблинці волохатій
6 пелюсток лілуватих.
Гарна квітка - навіть в сні
Усміхається весні.
Хто це?                                          ( Сон - трава )

І маленькі, і старенькі                  Влітку, взимку, навесні                  Всюди вдягнені гарненько                        І зелені сукні всі.    (Ялина)

Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі
Дощик їм полоще кіски.
Звуть подружок цих ...    ( Берізки )

У якому лісі немає листя?   ( У хвойному )

Сам маленький, а шуба дерев’яна.    ( Ліщиновий горіх )

Інопланетянин:
А скажіть мені будь - ласка, ви цілий рік такі чи ні?
-    які фарби у лісі переважають весною?
-    Діти ( салатові, коричневі, сині, білі)
-    а влітку?
( зелені, різнобарвні квіти )
-  а восени?
( золотисті, багряні, жовті, пурпурні)
-  а взимку?
( білі і чорні і трішки червоні)
Підсумок уроку
Учитель :
Шановний інопланетянин. Ми для тебе зашифрували назви дерев. Попробуй їх прочитай. А ви лісові жителі допоможіть йому. ( Ребуси )

 - діти розгадують ребуси, дають відповіді на запитання
- готують свої запитання за темою уроку до інопланетянина.